„Úgy veszem észre, eljött a pillanat, hogy továbbra is feltétel nélkül szeressük egymást, továbbra is megadjunk egymásnak minden ajándékot, amit a hatalmunkban áll megadni a maguk teljességében, de tegyük ezt a helyiség két végéből, az utca két oldaláról, vagy a világ túlfeléről.” (Neale Donald Walsch: A kapcsolatokról)
E gondolattal indítható mindaz, aminek a múlt hét végén tanúja volt Marosludas és az Andrássytelep, a két rendezvény meghívottjai és az egybegyűltek. Ezek az érzések már a péntek esti fogadáskor, majd a hálaadó szentmisén, a néptáncosok felvonulásán és a koszorúzáson egyre erősödtek, mélyültek, majd a gála, az azt követő agapé, a táncház és a hazautazás újra felszínre hozta azokat.
A jubileumi rendezvényt megtisztelte jelenlétével Fodor Tamás, a Csíkszeredai Magyar Konzulátus vezető konzulja, Csép Éva Andrea parlamenti képviselő, aki elismerően nyilatkozott arról, hogy immár 25 éve színpadon lehet a Hajdina. Kis István, Marosludas polgármesterhelyettese kiemelte azok szorgosságát, akik őseink kultúráját ápolják, feltárva annak felbecsülhetetlen értékét. Hangsúlyozta: ez – azáltal, hogy ennyi embert megszólít, összehoz – a közös magyar jövő biztosítéka, záloga.
A huszonöt év jubileuma két eseményt is magába foglalt: a X. bukovinai székely találkozót Marosludas-Andrássytelepen, illetve a XXII. Kárpát-medence gyöngyei folklórtalálkozót. A bukovinai találkozó elején dr. Tóth Mária Orsolya néprajzkutató – a rendezvény moderátora – az idetelepített bukovinai székelyek érkezését, első éveit ismertette röviden.
A találkozó magyarországi vendégei a Garai Ifjúsági Néptánccsoport tagjai voltak, akik bukovinai és erdélyi táncokkal, györgyfalvi koreográfiával tették színesebbé a két eseményt. A Szivárvány Dalkör is már sokadszor ünnepelt velünk dalolva.
A nyitótáncban az ünnepelt, a házigazda Hajdina néptáncegyüttes bukovinai táncrendjét mutatta be. Szász Nóra volt hajdinás, jelenleg a Maros Művészegyüttes tagja és Kovács Szabolcs Zoltán, a Maros Művészegyüttes tánckarvezetője sziporkázó táncokból állította össze a műsort, a nagyérdemű tetszését elnyerve. Ezt követően a dévai Szivárvány dalkör bukovinai nótacsokra lelkesített, és a Garai Ifjúsági Néptánccsoport lendületes bukovinai táncai zárták az előadást.
Ezután hangzott el Tóth Sándor rövid köszöntője, amivel megnyitotta a XXII. Kárpát-medence gyöngyei folklórtalálkozót. Tóth Sándor a Szent Teréz imát idézte: „Légy elégedett abban a tudatban, hogy az Isten gyermeke vagy. Legyen ez a tudat teljesen a tiéd, és adja meg lelkednek a dal, a tánc, a hála és a Szeretet szabadságát. Ez mindannyiunké.” Mintha a vendégek élményeit, a találkozás lényegét előlegezte volna meg ez a gondolatsor – tette hozzá a felszólaló.
A Hajdina egyik hajtása, a Tatárka néptánccsoport moldvai táncokkal érdemelte ki a nézők vastapsát. A második hajtás, a Pohánka néptánccsoport nyárádmagyarosi táncaikkal pezsdítettek fel mindenkit. A vajdasági Ludas testvértelepülés Füzérfonók asszonykórusának dalai tovább emelték a rendezvény színvonalát. Az Ifjú Bekecs Néptáncegyüttes szilágysági táncokkal repített el a Mezőség peremén lévő településről. Ezt tovább fokozták a Garai Ifjúsági Tánccsoport györgyfalvi táncai. Ezután a Borsika néptáncegyüttes küküllőmenti táncai következtek, majd a Kis Kikerics néptáncegyüttes dunántúli táncokat mutatott be. Ezután az Ifjú Bekecs néptáncegyüttes visszahozott a Maros mentére, Vajdaszentiványra, hogy a Haricska zenekar, Sinkó András tanár úr tanítványai – a Hajdina fiú táncosai – és Baranyai Adrienn Rebeka szólista magyarszentbenedeki és magyarózdi dalcsokorral koronázza meg az estét.
A jubiláló Hajdina premierjével, kalotaszegi táncokkal zárt. A folklórtalálkozón az Ördögszekér zenekar muzsikált.
Tóth Sándor
Forrás: Népújság
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése